akıl, art, aşk, Ölüm, özel şiir, Bediüzzaman Said Nursi, ben olmadan, bilim, blog öneri, cesaret, dead, death, deneme, dergi, dersler, din, duygu, felsefe, fıkra, gerçek aşk, haram, helal, ihanet, inanç, insan, islam, kelebek, kitap, lonely, makale, mezar, mutluluk, nefret, okul, poem, poetry, rahat-ı gönül, sair, söz, sen, sensizlik, sohbet, sokrates, Tıp, Umut, yalnızlık, yasamak, yazar, yaşam, zaman, şair, şeref, şiir

Yol Kenarının Zambağı

Ne kötü şey insanın sevmesi . Ah! Şu sevmelerimiz. “Seni seviyorum.”Bu cümlenin gözümde ne kadar kıymetsiz olduğunu bir tek yaradan bilir. Ve bu benimle onun arasında bülbülün güle bakışı gibi mühürlü bir yemindir. Hiç olmadık ne çok kimseye söyledik şu sözleri, şimdi annemin ekmeğinin tadı gibi ha unutuldu ha unutulacak yürekte bıraktığı sızısı.

“Seni seviyorum.” Demenin anlamsız olduğunu söylediğimde inanmıyorlar. Çoğunlukla öyledir ama her zaman değil diyorlar. Evet her zaman anlamsız değil ama bu onu nasıl anladığımıza bağlı. En azından ben ve yüreğim buna karar verdik..


– Seni gerçekten çok seviyorum. Yüreğimde sana karşı bir zaaf var ve beni bırakmanı istemiyorum. Hergün düşünüyorum ve seni daha çok kendime bağlamak için ne yapmalıyım diyorum.

Sen benim yol kenarında ras geldiğim bir zambak çiçeğisin. Öylesine nadir ve öylesine güzelsin ki. Benimle her yere gel istiyorum, sana güzel sular bulmak istiyorum ve verimli toprakların olduğu yerlere gitmek istiyorum seninle. Bunların hepsi senin için ve biz birlikte mutlu olacağız. Seni alıp bir vazonun içine koyacağım. Endişelenme bu kötü değil, senin için suyum var ve iyi olacaksın. Benimle geldiğin için mutlu olacaksın mutlu olacağız.


-Hayır ! Ben mutlu değilim. Beni kendimden koparmak istiyorsun. Hergün daha çok uzaklaşıyoruz, benim olan köklerden. Ve bu vazo beni içine çekiyor. Boğulduğumu görmüyorsun! Öyle iyisin ki senin avuçların arasından çıkamıyorum. Öyle mutlusun ki ağlayamıyorum.

Birlikte güneşe bakıyoruz ve sen mutlusun bense mutluluğun için boğulmaktan yorgunum. Bana bunun iyi olduğunu söylüyorsun beni izliyor ve ne kadar güzel olduğum ile ilgili şeyler anlatıyorsun. Solduğumu göremeyecek kadar mutlusun.

Seni kendimden vazgeçecek kadar sevmediğim için üzgünüm, Mania. Biliyorsun ben her zaman böyleydim. Çoğu zaman erkenden ölmem gerektiğini söylerdim. Lütfen beni köklerimin yanına bırak. Kendi toprağımda ölmek ve ona karışmak istiyorum . Ve lütfen o toprağa iyi bak. Tekrar bir filiz verdiğini göreceksin. Bu, seni mutlu etmeyeceği için üzgünüm.

Verdiğim sözler için çok üzgünüm. Onları tutmak istedim. Ama o kadar zor ki. Geleceği düşünmek istemiyorum. Nasıl olacağını bilmediğim şeylerin hayalini kurmak istemiyorum. Bu beni solduran şey. Seni seviyorum Mania ve bu sevginin bana zarar vereceğini görebiliyorum. Bu kadar bencil olduğum için üzgünüm. Ama sende yeterince bencil davrandın.

Bensiz yaşayabileceğini biliyorum. Sadece sensiz hayatta kalabilirim. Beni toprağımla başbaşa bırak çoktan ölüme terk edilmişken. Seninle yaşayamam. Ama senin yaşayabileceğini bilmek : benciliğimin vicdan azabını azaltıyor gibi. Her şey için özür dilerim. Seni seviyorum Mania!

Bu güne kadar hep güneşi izledim. Bilemiyorum toprak nasıl kokar Mania ? Bir keresinde seni gömmüştüm. Belkide sen biliyorsundur. Toprak nasıl kokuyor, Mania ?

Ey toprak! soldum. Beni tekrar içine al. Sonra doğur beni çürümüş yapraklarımdan. Güneşi tekrar görmeme izin ver. Bu kez seni unutmadığımdan emin olacağım. Sen bu kirli dünyayı temizliyorsun. Çok kirlendim. Kirli dünyanın bu köşesinde yıka ve doğur beni. Daha doğarken ölümün misk kokusu dolsun içime…

Şükran Turan

“Yol Kenarının Zambağı” için 3 yorum

  1. Belki bir kanepeyi iki kişi taşır gibi taşımalı ilişkiyi. Kanepeyi taşırken nasıl ki sadece harmonidir önemli olan ve taraflar kişiliklerinden taviz vermek ya da değişmek zorunda değildir; ilişki de öyle. Fakat görüyorum ki kalbi kırık insanların büyük çoğunluğu ilişkileri bittiğinde aşkı ya da sevgiyi suçluyor. İlişki başka sevda bambaşka.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s