aşk, Ölüm, özel şiir, Bediüzzaman Said Nursi, ben olmadan, cesaret, deneme, dergi, dersler, din, duygu, fıkra, Genel, gerçek aşk, haram, helal, inanç, islam, kitap, makale, mezar, nefret, rahat-ı gönül, sair, sen, sensizlik, sohbet, yalnızlık, yazar, yaşam, şeref, şiir

Sen Bir Yazar mısın ?

Günümüz yazarlığı üzerine biraz tartışmaya ne dersiniz ?

Günümüzde elinin altında bir bilgisayar hatta en basitinden bir telefon bulunan bir insan bile yazı yazmaya başlayabiliyor. Hepimizin bildigi wattpad ya da şuan benim de kullanıyor olduğum wordpress gibi uygulama ve yazılımlarla istediğimiz gibi , herkesin her an ulaşabileceği siteler ve sayfalar oluşturup yazı paylaşabiliyoruz.

Yazı yazmaya başlamak konusunda bir sıkıntı yok . Herkes basit bir tanıtım yazısıyla başlıyor. Gitgide gelişiyor (!) ……………..

Şimdi düşünce akışımızı gözden geçirelim :

Basitçe bir internete erişim , ardından bir kaç yazı ve artık bir yazar (!) Oldu . Yazarlık sizce bu kadar basit mi ?

17 Yaşında bir kız , ahlaksızca yazılmış bir kitap çıkarıyor. Ve insanların resmen şehvetlerine hitab eden bu kitap birden çok satanlar listesine giriyor. Ardından gelen genç kızın o şok edici sözleri “Wattpad sayesinde bir yazar oldum.“…

Yazar olmak dostlarım yazar olabilmek: Birçoğumuzun hayali ancak aramızda çok az kişi gerçekten yazar olmanın anlamını biliyor. Gerçek bir yazar olabilmek hiçte kolay değil oysaki. Kendi adıma konuşmam gerekirse 13 yaşımdan beri elime geçen her kağıda bir şeyler yazıyorum. Buna rağmen bir yazar olduğumu söyleyemem çünkü yazar olmak için daha çok fırın ekmek yemem gerektiğini biliyorum.

Bakın dostlar sanat iki husus için yapılır. Ya toplum veyahut sadece sanat için. Bir yazar asla çok satmak için yazmaz . Bir yazar halkın gözü, kulağı olabilmelidir . Halkın haberdar olmadığı gerçekleri haber verir yazar. Bunu yaparkende asla bir başkasının ağzı ile konuşmaz. Gördüklerini gözünün süzgecinden geçirir, kalbinin merhametiyle ve vicdanının adaletiyle yoğurarak anlatır ; yazar. O kimsedir ki herkesin gördüğünde, kimsenin göremediğini görür. Yazar sanatını dili ile süsler . “Acı çekiyorum. ” demez şair. “Puslu gece , etimi demir taraklarla sıyırıyor.” der. Yazar olmak işte böyle bir şey…

Yazar toplumunu bilir tanır onun ihtiyacı olanı yazar. Bir yazar çok satmak çok okunmak derdine düştüğünde, kaleminin efsununu kaybeder. Dilinin kudreti mum misali erir gider..

Şimdi şikayet ediyorum Rabb’im önce sana sonra Üstad Necip Fazıl’a , Bediuzzaman Said Nursi’ye , Nazım Hikmet’e , Cahit Sıtkı Tarancı’ya , Attila İlhan’a ve daha adı aklıma gelmeyen bir çok yazara … o gönüllerinden kalemlerine kan çekerek, efsunlu yollar yazanlara şikayet ediyorum. Yolu bilmeden ,yolcuyuz diyen , yeni devrenin kapısı önündeki gençliği harab eden , geleceğimizin üzerine kum serpip bizi toprak altında nefessiz bırakmaya çalışan bu sözde yazarları şikayet ediyorum. Şikayet ediyorum Ya Rabb ! Yalancı ellere bu gençliği feda eden ana babaları ve kendini bilmez nesli … Şikayet ediyorum akletmeyen gençliği …

Allah aşkına Rabbim demiyor mu?”Siz hiç akletmez misiniz?” diye. Kendine gel ey genç. Sana sesleniyorum feryadı arşı kaplamış mazlumun diliyle : UYAN ! . Seni bekliyor mazlum . Kendini yetiştir . Allah’ın (cc) ilk emrine uy! “Oku” . Doğru olanı oku . Unutma bir kitap insanı bin deliğe sokabilir ama bir kitapta insanı bin delikten çıkartabilir …

Sen yeterki uyan ay genç : önce gözlerin açılacak bu yolda … sonra huzur bulacak kalbin . Bir gün göğsün gökleri kaplasa dahi sakın : “Ben oldum.” deme , sen pişmeye bak … selametle

Şükran Turan

Kendini bilmezlere bir uyarı

Ve gençlere bir feryadın sesidir!

“Sen Bir Yazar mısın ?” için 6 yorum

 1. aslına bakarsan gerçekten emek verdiğin her meslek, seni bir zanaatkar yapabilir.. fakat, yetenekli olduğunu bildiğin, sendeki hazineyi keşfedip geliştirdiğin meslek, seni sadece maddi değil manevi olarak ta doyurur..

  yazının genelinde verdiğin mesajı çok net duyabildim..

  fakat, sadece bir konuyu belirginleştirmek istiyorum.. bağlı olduğumuz kural ve tanımlar bizi ulaşmak istediğimiz mertebeye götürmüyorsa, bu kurallardan kurtulmak gerekir.. benim baktığım yerden bugün olan dünya düzeninde, herkes yazar olabilir! ama asıl cevhere sahip olanlar artık kendilerini gizlemeyi bırakmalılar!

  yazmakla daha çok vakit geçirmek için bu eserlerin geçimlerini sağlaması gerek! bunun içinde teknoloji, satış, reklam ve network kurmak gibi araçlara hakim olacak yeni bir zihin geliştirmek yeterli.. sanıyorum verdiğin wattpad örneği bunun bir kanıtı.. yazar olmayan biri teknoloji ve satış yeteneklerini birleştirerek toplumun çok hoşuna gidecek bir konuyu ele alıyor. sonrasını hepimizi biliyoruz.. bu tip örnekler iyi yazarlara öfke yerine umut vermeli.. günün koşullarına uyum sağlayarak içindeki cevheri paylaşmaya başlamalı iyi yazarlar..

  yeni kuşak için bu tip duygusal engeller ve barajlar artık yok.. inanç dünyamızda ufak bir değişiklik bizi çok güzel yerlere taşır diye düşünüyorum.. sevgiler..

  Liked by 1 kişi

  1. Elbette emek verdiğin bir iş, maddi ve manevi bir doyuruculuğa sahip olur . Bir işi yaparken mutlu olabilmek kadar önemlisi olduğunu düşünmüyorum ..

   Zaten Bu şekilde yazı yazılmasına da karşı değilim günümüzde herkes bir şeyler yazabilir . Ancak sadece tek 1kitapla , sırf çok satıldı diye, bir insanın yazar olamayacağını düşündüğümü belirtmek istemiştim.

   Değerli yorumumuz için teşekkür ederim..saygılar..

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s