aşk, Ölüm, özel şiir, Bediüzzaman Said Nursi, ben olmadan, cesaret, deneme, dergi, dersler, din, duygu, fıkra, gerçek aşk, haram, helal, inanç, islam, kitap, makale, mezar, nefret, rahat-ı gönül, sair, sen, sensizlik, sohbet, yalnızlık, yazar, yaşam, şeref, şiir

Ölümün Anlamı ve Bilimsel Anlamda Ölüm

Ölüm ne anlama geliyor ? Ölüm , bu kelimenin derin anlamını anlamaya çalışmalı insan. Yeryüzünde insanlığın öğrendiği ilk gerçektir , ölüm. Ölümün var olmadığını hangi akıl söyleyebilir. O halde bir gün karşımıza gelecek olana , hazır olmalıyız. Ve onun derin manasını anlamaya çalışmalıyız.

Ölümün anlamını anlayabilmek için bilime bir parça yönelelim. Hem ilk emir değil mi “oku ( yani öğren )” . Bakalım :

Biyolojik anlamda ölüm : İnsan vucudunda sadece ölüm esnasında hipofiz bezinden salgılanan , beyaz ışığı görme hissini uyandıran bir hormon aracılığıyla – tabi burda hastalık olmaksızın ölümü kast ediyoruz – vucudun kendini yavaşça durdurarak yaşamsal faaliyetlere son vermesi anlamına gelir . Vücud çocukluk, gençlik, erginlik ve ardından gelen yaşlılık ile ölüme adeta programlıdır. Canlı dünyadaki gorevini yerine getirip neslin devamını sağlandığında artık ölmelidir.

Kimyasal anlamda ölüm : Aslında istemli bir tepkimedir . Kimya gereği insan mineral ve vitaminlerle yaşamalıdır. Bu sürekli vücuda alınması gereken maddelerin yanında insan vücudu ömrü boyunca atık biriktirir. Kemikler esnekliğini kaybeder kalsiyum ve potasyum birikir. Titanyum dioksit gibi vücuttan atılamayan bir çok molekül hücreler arası boşluklarda birikir. Hücre kofulları atıklarla dolduğundan deri kararır, yer yer lekelenir . Bütün bu atıklar kimyasal elektronegatifliği bozar . Hücre zarı geçirgenliği azalır. Tüm bu silsileler yüzünden vucud, hücre ve dolayısıyla orgaları sistemli bir şekilde durdurur. Ölüm gercekleşir.

Fiziksel anlamda ölüm : Enerji kaynağı olarak kimyasal bağların enerjisini kullanan bir sistemin. Biriktirdiği enerjiyi artık bir üst trofik seviyedeki canlıya veya ayrıştırıcı canlıya aktarması gereken zamanda yaşamsal faliyetlere son vermesi denebilir .

Şimdi bu bölüme kadar ölüm nedir ? Konusu üstünde durduk. Ölümün bilimsel anlamını biliyoruz. Ölüm gerekli,istemli ve programlı gercekleşiyor. Yani öleceğimiz bir gerçek ve vakti üstün bir gücün bilgisi dahilinde. O halde biz neden yaşıyoruz ? İşte asıl soruya geliyoruz. Maddeci düşünce sistemlerine göre sadece para, makam, ün .. vs. Şeyler için. Kimi düşünceler dahilinde de sadece zevk ve isteklerini yerine getirmek için … Bu sistemlere göre bunlar gerçekleşse veyahut gerçleşmese dahi insan topřa olur. Hepsi bu .

Peki ya sonrası ? Sizce bu yeryüzünün en mükemmel varlığı , İNSAN, sadece bunun için mi var ? Bir sonrası olmayan sadece sonu olan bir hayat için mi yaşıyoruz. Yo hayır ben buna inanmıyorum . En zeki varlık , en kudretli varlık , irade sahibi tek varlık ; toprak olmak , kuma karışmak için yaşıyor olamaz . İşte bu yüzden bir amaç olmalı insan bir şey uğruna var olmalı.

Ben bu varlık sebebini bir sonsuza kavuşmak olarak nitelemek istiyorum. Sonsuz huzura kavuşmak için yaratıcının rızasını kazanma yoludur, yaşamak. Yaşamak sonlu bir ömür içinde sonsuzu elde edebilmedir.

Bende dünya tatlarına varmak istiyorum. Elmanın tadını özlüyorum. Sevmek istiyorum. Yaşamak, yaşatmak, mutlu olmak, kanımın damarlarımın içinde yandığı anı hissetmek istiyorum. Ama dünyayı bundan ibaret görmüyorum. Bu isteklere doğru yollardan varmak, suretiyle – ki bu doğru yollar bellidir -sonsuzu istiyorum. Kim sonları severki masallar bile “sonsuza dek mutlu yaşadılar…” diye biterken .

Beni yaratanın ölümümde yanımda olmasını istiyorum. Her hücrem dahi beni terk ederken. İlk önce en sevdiklerim bir avuç toprağı üstüme attığında. Gecenin karanlığının yanında bir de toprağın karanlığı beni yuttuğunda yanlız olmayı reddediyorum.

Karanlıktan korkuyorum. Ama ölmekten asla. Çünkü biliyorum ölüm bir Şeb-i Aruz gecesi (sevgiliye kavuşma gecesi)’dir. Biliyorum karanlık beni yutamaz çünkü ben o gün toprak olamayacağım o gün sevgiliye -en sonunda- en mükemmel olana kavuşacağım. İşte tam bu noktada anlaşılıyor ki ölüm bir yokoluş değil bir varlık boyutuna yükseliştir, tabi eğer buna hak kazanılabildiyse . O zaman insan bir amaç üzerine yaşar ve bir amaç uğruna ölmelidir.

Bu yazıyı yazdım çünkü ölümle ilgili okuduğum her yazı bir karamsarlık taşıyor. Ölüm için bu kadar karamsar olmanın, onu yanlızca katlanılması gereken bir şey olarak görmenin acı verici olduğunu bizzat kendim biliyorum . Bu yüzden kendi izlenimlerim sonucu vardığım gerçekleri anlatmak istedim . Ölüm korkulacak bir şey değil. Ölüm sadece bilinmedik bir şey insan bilmediklerinden korkar ve onlar için endişe duyar. Ben sonunu ve sonucunu bildiğim bir şeyden çekinmiyorum. Aksine sevgiliye hasret duyar gibi özlüyorum onu …

Bu demek degil ki “insan hemen ölmeli . Hayat boş” bu gibi zırvalıklar sizcede saçma degil mi ? Böyle mükemmel bir varlığın hayatı anlamsız mı yoksa siz mi onu anlamsız görüyorsunuz. Kendinize bir bakın bu mükemmel varlık sizsiniz. Her zerresi müthiş bir düzen ve nizamla çalışan bu varlığın anlamını ellerinizle yazabilecekken ondan neden vazgeçiyorsunuz. İnsan asla vazgeçilmeyi hak etmez . Kendinizden vazgeçmeyin , her şeyi başarabilme kudreti ellerinizde . Yaratıcının gücünü ardınızda hissedin . O sizin mutlu olmanızı istiyor ve sizi yarattığı için sizi en çok neyin memnun edeceğinide biliyor ve bunun yöntemini öğretiyor. Bu yüzden yaşamalıyız. En mükemmeli en doğru şekilde yaşamayı başarabilirsek bir gün ölümü öldürmüş olacağız.

Hayatınızın tüm seçimleri sadece sizin elinizde . Ya toprak olmayı seçeceksiniz yada sonsuz olmayı . Ben hepinizin sonsuz olmayı seçtiğini varsayıyorum . İşte ölümün anlamı dostlar . Ölüm bu sonsuzun kapısıdır . Sizinle bu sonsuza yürüyoruz. hep birlikte :

” Kalbimi iman üzere sabit kıl ve yeter ki sen benden vazgeçme Ya Rabb ! ” (amin)

Diyerek sonsuz için ilk adımı atalım.. ve davamızdan vazgeçmeyelim . İnsan olmak nedir tüm dünyaya öğretelim dostlar ..

Bekliyorum seni ey ölüm ! vakitlice gel, bilirim sen gecikmezsin . Sen gelene kadar ben süslenmiş olacağım iyilikler ve merhamet yüklü tebessümlerle.

Şükran Turan

.. saygılar kuzgunlara

Bu yazı özellikle okuduğum o derin bir acı tat uyandıran yazınıza bir cevaptır..

“Ölümün Anlamı ve Bilimsel Anlamda Ölüm” için 15 yorum

 1. Elinize sağlık 🙂 her aşamasını ve manasını dikkate alarak hazırlamışsınız. Lakin kendi adıma ölümden sonra varmak istediğim bir sevgili olduğunu düşünmüyorum. Ölümün benim için geldiği mana sürenin bitişi ve son. Bunun içindir ki yaşadığım vakti hayallerime ulaşabilmek için sonuna kadar kullanacağım 🙂

  Liked by 3 people

  1. Sevgiliden kastım madde sel bur şey değildi. Beni terk edecek olan her şeyin aksine o an bile yanımda olabilecek olduğuna inandığım varlıktı. Sanırım bunu tam olarak ifade edemedim. Bende hayallerime ulaşabilmek için yaşıyorum. Ancak sizinle aramızda bir fark var benim hayalim kalıcı, sizinki ise yok olmaya mahkum heveslerden ibaret bence . Sadece anlık mutluluklara takılıyorsunuz . Tabi bu da bir seçim. Mutluluklar size toprağınızla , bana sevgilimle ( sonsuzumla ) .. saygılar

   Liked by 2 people

   1. Yazıda geçen sevgili kısmının Rab olduğu ve Şeb-i Aruz’un manasını Mevlana’nın Şems ile aralarındaki muhabbete yönelik de kullanıldığını konuya ilgili olduğum dönemde idrak ettiğim hususlardı. Lakin zamanla materyalizm dışında dünyada geriye pek bir şeyin kalmadığını kavrayınca (Marx, Engels vs.) dediğiniz seçimde bulundum. İyi geceler ve saygılar dilerim 🙂

    Liked by 3 people

   2. “Konuya ilgili olduğum dönem” içinde bulunduğunuz hayata karşı bir ilginiz yok demek , Tuhaf , Marx ve Engels yaratıcıdan daha zekiyse demek . Sizede iyi geceler bayım sabaha uyanacak ve bir kez daha düşünebilecek şansınız olmasını dilerim . Allah kimseyi bibehire etmesin ..

    Liked by 2 people

  1. Sitenize bir göz attım genel anlamda konu ile ilgili değil. Yazımı tam olarak nasıl paylasacaksınız ? Açıkçası bunu pek istemiyorum

   Beğen

   1. Üzgünüm lütfen beni yanlış anlamayın . Birkaç kişiye danıştım ve yazının tamamını almanızın pek de doğru olmayacağını söylediler. Tanımadığım birine yazımı veremem sonuçta. İyi akşamlar dilerim 😊☺..

    Liked by 1 kişi

 2. Yaklaşık 10 kere canlı kanlı bana ait olan gözlerimle ölüme şahit olduğumdan beri insan varlığının koca bir hiç olduğu kanısındayım ve abarttığımız bu yaşam canlılık durumlarının hiçbir önemi yok

  Liked by 2 people

  1. İnsan varlığının koca bir hiç olduğu kanısında olmak acı veriyor olmalı . 10 kez gözlerinizle ölüme şahit olduysanız bir gün kendi bedeninizin de o halde olacağını anlamışşınızdır. Bu olduğunda sevdikleriniz, eşiniz, işiniz, paranız sizi terk etmiş olacak. Sizin gözünüzde geriye hiç bir şey kalmadı değil mi ? Ama seni beni ve tüm insanlığı yaratan Allah nasıl ki ebedde vardı bu ezelde de sizinle olacak … Tabi siz ölüm size gelmeden önce dünyanızı onun yolunda feda edebildiyseniz . Sizin inanmıyor olmanız sizi bağlar. Sizin ölümünüzü ben yaşamayacağım , ben bir çoban da değilim … Ben sadece birlikte yaşadığım kardeşlerimi uyarmakla yükümlüyüm . Kardeşimin ölümü acı olsun istemem . Zaten ben bu yazıda bana göre ölüm nedir onu anlattım. Bana kızmayın . Yazımı önemsiz bulduysanız yapacak bir şeyim yok , bende bir çok yazıyı önemsiz buluyorum . Saygılar … Ve bilmenizi isterim ki evim bir mezarlığın yanında . Her gün bir …….. selametle .

   Liked by 1 kişi

   1. Yazınızı kendi görüşlerimden sıyrılıp okudum ve beğendim yorumu kendi görüşlerim ile yaptım. Saygısızlık olarak gördüyseniz -ki bu benim hiç yapmak istemediğim birşeydi- özür dilerim

    Liked by 1 kişi

   2. Özür dilemeniz büyük incelik teşekkür ederim . Yazıyı begenmeniz mühim değil birbirimize saygı gösterelim yeter . Yinede beğenmiş olmanız beni memnun etti teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s